Meyer Werft, viens no pasaulē lielākajiem kruīza kuģu būvētājiem, cīnās ar 2,7 miljardu eiro lielu bedri savā bilancē. Vācijas valsts ir ierosinājusi glābšanas plānu.
Vācijas federālā valdība iegādāsies 40 % kuģu būves uzņēmuma Meyer Werft akciju par aptuveni 200 miljoniem eiro, piektdien paziņoja Ekonomikas ministrija.
Arī Lejassaksijas federālā zeme iegādāsies 40 % akciju, sniedzot parādos nonākušajam uzņēmumam ļoti nepieciešamo atbalstu.
Tāpat tiek apspriesti jauni aizdevumi Meyer Werft 2,6 miljardu eiro apmērā.
Federālā un federālo zemju valdības ir vienojušās segt 80 % no aizdevumu vērtības, bet bankām uz savu risku jāuzņemas atlikušie 20 %.
Pirms darījuma īstenošanas Vācijas parlamenta apakšpalātai Bundestāgam un Eiropas Komisijai ir jāapstiprina darījums.
Pagājušajā mēnesī kanclers Olafs Šolcs apmeklēja Meyer Werft kuģu būvētavu Papenburgā, Vācijas ziemeļrietumos, kad parādījās ziņas par uzņēmuma grūtībām.
Vācijas plašsaziņas līdzekļi ziņoja, ka uzņēmumam, kas kopumā nodarbina vairāk nekā 3000 cilvēku, nepieciešami 2,3 miljardi eiro apgrozāmā kapitāla un 400 miljoni eiro pašu kapitāla, lai segtu zaudējumus un pārstrukturēšanas izmaksas.
Meyer Werft finansiālās grūtības daļēji ir saistītas ar kuģu būves finansēšanas veidu, nevis ar pieprasījuma trūkumu.
Uzņēmums 12. augustā paziņoja, ka tas ir noslēdzis jaunu līgumu ar Disney Cruise Line, kas nozīmē, ka tagad tā pasūtījumu portfelī ir astoņi Disney kuģi.
Pirms tam uzņēmums apgalvoja, ka tam ir pilns pasūtījumu portfelis līdz pat 2028. gadam.
Tomēr kuģu pircējiem ir ierasta prakse samaksāt 80 % no maksas pēc piegādes, kas nozīmē, ka ražotājiem ir jāglabā naudas rezerves, lai segtu būvniecības izmaksas.
Meyer Werft skaidras naudas rezervi smagi ietekmēja ar pandēmiju saistītā pieprasījuma samazināšanās.
Papildus tam Covid-19 izraisīja materiālu un darbaspēka izmaksu kāpumu, kas vēl vairāk samazināja kuģu būves uzņēmuma finanses.
“Valdība – gan es personīgi, gan mana ministrija, kas veic šo darbu, – ir stingri apņēmusies, ka Meyer Werft saņems atbalstu, kas nepieciešams, lai turpinātu būvēt kuģus,” piektdien sacīja ekonomikas ministrs Roberts Habeks.